fbpx

CRBR – Pół miliona spółek wpisanych do KRS ma nowy obowiązek

Photo by Nik MacMillan on Unsplash

Prowadzisz spółkę wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się do kiedy musisz złożyć formularz i jak dokonać zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

Od kiedy działa Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?

Zgodnie z ustawą z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. 2019 poz. 1115, z późn. zm. – dalej „ustawa AML”) Centralny Rejestr działa od 13 października 2019 r.

Co to jest Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych jest to kolejna państwowa ewidencja do której wpis jest obowiązkowy dla większości form prowadzenia działalności wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego pod groźbą kary. System w założeniu ma zwiększyć efektywność przeciwdziałania procederowi prania brudnych pieniędzy. 

W jaki sposób Rejestr Beneficjentów ma zwalczać proceder prania brudnych pieniędzy?

Z czysto teoretycznego punktu widzenia do Rejestru musimy zgłosić osobę lub osoby, które mają największy wpływ na spółkę. Przestępcy gospodarczy zazwyczaj tak budują struktury swoich spółek, by było ich dużo i najlepiej z dala od Polski w tzw. „rajach podatkowych” (albo po prostu prowadzą działalność na tzw. ” słupa”).

Centralny Rejestr zakłada, że wszelkie powiązania kapitałowe lub/i osobowe zostaną zgłoszone do rejestru. W ten prosty sposób od razu będzie można śledzić przepływy pieniężne i ewentualnie podejrzane transakcje na rynku.

Prawdopodobnie na pierwszy rzut oka widzicie, czy to rozwiązanie ma szansę ukrócić proceder. Według mnie Rejestr może przynieść jeden pozytywny efekt – być może banki przestaną wymagać od nas składania swoich oświadczeń w zakresie beneficjenta rzeczywistego.

Kogo dotyczy Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych?

Beneficjenta Rzeczywistego muszą obowiązkowo ujawnić:

  • wszystkie spółki jawne
  • wszystkie spółki komandytowe
  • wszystkie spółki komandytowo-akcyjne
  • wszystkie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
  • wszystkie spółki akcyjne (z wyłączeniem publicznych spółek)
  • wszystkie proste spółki akcyjne (od 1 marca 2020 r)

W związku z tym, zgodnie z danymi z Głównego Urzędu Statystycznego na koniec 2018 r. obowiązek wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów dotyczy około 500 tysięcy spółek w Polsce.

Wydaje mi się, że warto wspomnieć, że obowiązek ujawnienia Beneficjenta Rzeczywistego dotyczy także spółek w likwidacji, w trakcie przekształcenia, spółek zawieszonych oraz nieprowadzących działalności. Ustawodawca chce mieć pełną informację o osobach mających wpływ na działalność spółki, niezależnie od aktywności danego podmiotu.

Jaki jest termin na wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

Jeśli właśnie zakładasz spółkę – sprawdzaj codziennie, czy spółka jest wpisana do Rejestru – od tego dnia masz 7 dni na zgłoszenie.

Jeśli Twoja spółka istniała przed 13 października 2019 r. – obowiązek musisz spełnić do lipca 2020 (termin został przełożony w związku z sytuacją epidemiczną w kraju).

Co mi grozi za brak wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

Niestety kary są określono dość wysoko, bo do 1 miliona złotych. Trzeba także dopilnować, by zgłoszenie zostało dokonane poprawnie, bo brak poprawnego wpisu także wiąże się z karą. Stąd ustalenie, kto podlega wpisowi do Rejestru jest niezwykle ważne dla Waszej działalności.

Jak wpisać się do Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych?

Należy wejść w link portalu podatkowego, utworzyć zgłoszenie i postępować wedle instrukcji. Do poprawnego zgłoszenia potrzebujecie podpisów elektronicznych – tak jak przy złożeniu sprawozdania finansowego.

Pamiętajcie, żeby szczegółowo określić rolę dla każdej wpisywanej osoby. Niekiedy do ustalenia pełnej listy beneficjentów rzeczywistych niezbędne będzie sięgnięcie nie tylko do umowy spółki, ale też innych umów i porozumień bądź weryfikacji pełnej struktury właścicielskiej w przypadku podmiotów powiązanych.


Prowadzenie firmy to zawsze wyzwanie. Nasza praca to zabezpieczenie Ciebie i Twojej działalności. Zadzwoń do nas i zacznijmy od dziś!

Jeśli wolisz - zostaw nam informację, kiedy chcesz porozmawiać - oddzwonimy!

Ustal termin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 

Nie pozwól, by cokolwiek zaskoczyło Ciebie i twój biznes,

zapisz sie do naszego newslettera -

Będziemy Cię informować o najważniejszych zmianach w prawie,

ciekawych rozwiązaniach i wpisach na blogu