fbpx

Newsletter KRS – jak ochronić się przed kradzieżą spółki

Od 21 czerwca 2022 r., nowy portal KRS – Portal Rejestrów Sądowych, umożliwia subskrypcję bieżących informacji o wnioskach składanych do Sądu w zakresie konkretnych podmiotów wpisanych do rejestru.

Nowelizacja przepisów o KRS, w odpowiedzi na powtarzający się proceder kradzieży spółek na podstawie sfałszowanych dokumentów (zobacz nasz artykuł o takim przypadku), umożliwia dostęp do bieżącej informacji o składanych wnioskach dotyczących konkretnych podmiotów wpisanych do rejestru. W praktyce zapisując się na newsletter dotyczący naszej spółki, w przypadku, gdy pojawi się jakikolwiek wniosek zmianowy, zanim Sąd dokona jego rozpatrzenia, my otrzymamy informację o wniosku. Ta nowa funkcjonalność systemu pozwoli nam na odpowiednio szybką reakcję w przypadku, gdyby bezprawny wniosek trafił do sądu.

Kto może skorzystać z newslettera PRS?

Każdy, kto ma założone konto w systemie i zapisze się na newsletter.

Czy są jakieś ograniczenia w newsletterze KRS?

Możemy prosić o informacje w zakresie maksymalnie 50 podmiotów. Ponadto subskrypcja jest udostępniania na jeden rok, po czym w kolejnych latach subskrypcję należy powtarzać.

Nie ma przy tym znaczenia, czy pełnimy jakąkolwiek funkcję w spółce lub czy mamy z nią jakiekolwiek powiązanie.

Co zrobić, gdy pojawi się informacja o wniosku, który wydaje się nam podejrzany?

W pierwszej kolejności niezwłocznie należy zwrócić się do sądu lub kancelarii prawnej, która pokieruje dalszymi krokami przed sądem. Pamiętajmy jednak, żeby nie zwlekać z poinformowaniem odpowiednich osób, gdyż informacja o złożeniu wniosku nie oznacza, że sąd nie przystąpi do jego bezzwłocznego rozpoznania. Dlatego istotne jest, by reagować niezwłocznie, jeśli tylko coś wyda nam się podejrzane. Informacja przekazywana przez newsletter w żadnej sposób nie wstrzymuje postępowania.

Jak możemy pomóc w tej sprawie?

Nasza Kancelaria może w Państwa imieniu śledzić informacje o składanych wnioskach, pomóc w zakresie zapisu na subskrypcję lub wesprzeć Spółkę na etapie bezprawnie złożonego wniosku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 

Nie pozwól, by cokolwiek zaskoczyło Ciebie i twój biznes,

zapisz sie do naszego newslettera -

Będziemy Cię informować o najważniejszych zmianach w prawie,

ciekawych rozwiązaniach i wpisach na blogu