Jeśli prowadzisz spółkę wpisaną do rejestru KRS masz czas do 1 grudnia 2019 r., by zweryfikować i uaktualnić informacje w zakresie PKD w rejestrze. Czy jest to istotne? Przekonujące wydaje się uniknięcie kary grzywny, a ta może wynieść 15 tys złotych.

Kogo dotyczy obowiązek?

Wszystkich przedsiębiorców wpisanych do rejestru KRS (nie dotyczy to więc jdg oraz spółek cywilnych), którzy do tej pory nie uaktualnili informacji o ujawnionych pozycjach PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Czy mnie dotyczy obowiązek?

Jeśli od 2014 r do tej pory, przy okazji innych wniosków składanych do KRS wskazałeś/wskazałaś 10 pozycji PKD w tym jedną pozycję przeważającej działalności określonej na poziomie podklasy, wówczas wypełniłeś już obowiązek.

Jak to sprawdzić?

Wejdź na stronę Ministerstwa, następnie w wyszukiwarce KRS znajdź swoją spółkę i pobierz aktualny odpis KRS. W Dziale 3 Informacji odpowiadającej odpisowi aktualnemu z Rejestru Przedsiębiorców (odpisu) możesz sprawdzić czy Twoja spółka ma ujawnione pozycje PKD wedle nowych zasad.

Uwaga: Nawet jeśli w Twoim odpisie figuruje 10 lub mniej pozycji, ale nie są one aktualne lub nie jest wskazana przeważająca działalność – Ty także musisz złożyć wniosek aktualizacyjny.

Kogo dotyczy kara za brak aktualnego PKD?

Jak wspomniałam – kara za brak złożenia wniosku aktualizującego może wynieść nawet 15 tysięcy złotych.

Nałożenie kary poprzedza postępowanie przymuszające, jednak jeśli już do tego dojdzie sąd rejestrowy nakłada grzywnę na obowiązanych. Co do zasady obowiązanymi będą oczywiście członkowie zarządu lub osoby reprezentujące podmiot.

Z czego wynika obowiązek?

Dokładnie 1 grudnia 2014 roku zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym i niektórych innych ustaw z dnia 26 czerwca 2014 roku, podmioty wpisane do KRS (spółki, stowarzyszenia, fundacje) mają dostosować zakres przedmiotu działalności do obowiązku posiadania nie więcej niż 10 pozycji PKD, w tym jednego przedmiotu przeważającej działalności na poziomie podklasy. Należało tego dokonać przy pierwszym wniosku o zmianę danych w Rejestrze, nie później niż w terminie 5 lat od dnia wejścia w życie Ustawy.

Ten pięcioletni termin upływa właśnie w tym roku, stąd też konieczność weryfikacji wykonania obowiązku już teraz.

Jeśli potrzebujesz pomocy z wnioskiem – zadzwoń lub wybierz naszą usługę Aktualizacja PKD i otrzymaj w 3 dni gotowy wniosek do KRS za 150,00 zł (oferta promocyjna ograniczona czasowo)!

Może Cię zainteresuje:Skorzystaj z usług:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *