fbpx

Wynagrodzenie Zarządu. Czy musisz zapłacić podatek, jeśli spółka nie płaci wynagrodzenia dla zarządu?

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Pracujesz, więc zarabiasz. Tak jest na umowach o pracę, umowach cywilnych. Kodeks spółek handlowych nie wskazuje, czy członek zarządu musi być wynagradzany. Jak to interpretuje urząd skarbowy?

Jeśli przejrzysz przepisy kodeksu spółek handlowych nie znajdziesz żadnej informacji o tym, czy członek zarządu lub prezes musi otrzymywać jakieś wynagrodzenie. W założeniu, zarząd reprezentuje spółkę, więc wykonuje wszelkie czynności związane z zawieraniem i rozwiązywaniem umów, reprezentacją Spółki przed sądem, instytucjami itd. To na nim spoczywa obowiązek zarządzania działalnością przedsiębiorstwa.

Znając jednak realia przepisów prawa podatkowego możemy mieć wątpliwości, czy nieodpłatne pełnienie funkcji nie będzie uznane przez fiskus jako świadczenie podlegające opodatkowaniu. Nie zawsze zaś to, co w naszym mniemaniu ma charakter nieodpłatny – ma taki sam walor dla urzędu skarbowego.

Nieodpłatne świadczenie a podatek

Aby móc uznać, że świadczenie ma charakter nieodpłatny musi zaistnieć jakieś przysporzenie majątku po drugiej stronie, za które nie poniesiono kosztów.

Przykładowo, nieodpłatne porady prawne prawnika w ramach fundacji – fundacja co do zasady ma korzyść w postaci usług pomocy prawnej, natomiast prawnik nie otrzymuje z tego tytułu żadnej zapłaty – pracuje pro bono.

Świadczenie to, pod pewnymi warunkami, może podlegać opodatkowaniu, przy czym podstawę opodatkowania będzie stanowiła „rynkowa” cena za daną usługę.

Do powstania przychodu (z tyt. nieodpłatnego świadczenia) musi zaistnieć jakiś uszczerbek w majątku wykonującego „pracę” lub zlecenie, dlatego istotne jest ustalenie, czy pełnienie funkcji członka zarządu spełnia taki warunek.

Interpretacja podatkowa

W interpretacji podatkowej z września tego roku (Interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z 8.9.2020 r., 0111-KDIB1-1.4010.271.2020.1.SG) , fiskus potwierdził stanowisko wnioskodawcy, że pełnienie funkcji członków zarządu nie powoduje konieczności opodatkowania tego świadczenia.

Warto jednak nadmienić, że w w/w interpretacji członkowie zarządu i rady nadzorczej spółki A byli zatrudnieni w spółce B, która jest wspólnikiem spółki A. W związku z tym otrzymywali oni wynagrodzenie w spółce B, z tym, że w ramach wykonywania przez nich obowiązków wynikających ze stosunku pracy w B pełnili oni również funkcje członków zarządu w spółce A.

Interpretacje w sprawach związanych z opodatkowaniem nieodpłatnych świadczeń w postaci pełnienia funkcji członka zarządu bywają jednak różne. Podkreślić należy, że interpretacje podatkowe dotyczą wyłącznie wnioskodawcy, zatem w każdej sprawie należy zachować ostrożność i analizować każdy przypadek indywidualnie.

Prowadzenie firmy to zawsze wyzwanie. Nasza praca to zabezpieczenie Ciebie i Twojej działalności. Zadzwoń do nas i zacznijmy od dziś!

Jeśli wolisz - zostaw nam informację, kiedy chcesz porozmawiać - oddzwonimy!

Ustal termin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 

Nie pozwól, by cokolwiek zaskoczyło Ciebie i twój biznes,

zapisz sie do naszego newslettera -

Będziemy Cię informować o najważniejszych zmianach w prawie,

ciekawych rozwiązaniach i wpisach na blogu