fbpx

Spółki komandytowe i CIT. Sejm uchwalił ustawę.

Photo by Annie Spratt on Unsplash

28 października 2020 – w dniu dzisiejszym, Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która wprowadzi objęcie podatkiem CIT również spółki komandytowe.

Pomimo sprzeciwów przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy zdecydowali się na prowadzenie spółki komandytowej, Sejm przegłosował nowelizację ustawy o podatku od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i innych ustaw.

Podatek CIT może objąć spółki komandytowe od maja 2021 r. – wedle komunikatu w mediach społecznościowych Ministerstwa Finansów.

Opodatkowanie CITem spółek komandytowych uderzy przede wszystkim w mały i średni biznes (najczęściej firmy rodzinne), a pośrednio może wpłynąć na zmniejszanie zatrudnienia w spółkach oraz konkurencyjność na rynku (zwłaszcza w obliczu aktualnych problemów wywołanych pandemią). Wielu właścicieli spółek komandytowych już teraz zapowiada, że po wejściu ustawy w życie rozważa zamknięcie działalności.

Przypominamy jednocześnie, że spółki komandytowe mogą zostać rozwiązane nie tylko poprzez procedurę likwidacji, ale także w inny sposób przewidziany w umowie. O ile likwidacja spółki jest procesem dość kosztownym czasowo i finansowo, o tyle jej zamknięcie w inny sposób przewidziany w umowie spółki jest szybką alternatywą dla zakończenia działalności.

Chcesz wiedzieć więcej? Pozostaw komentarz lub skontaktuj się z nami osobiście!

Prowadzenie firmy to zawsze wyzwanie. Nasza praca to zabezpieczenie Ciebie i Twojej działalności. Zadzwoń do nas i zacznijmy od dziś!

Jeśli wolisz - zostaw nam informację, kiedy chcesz porozmawiać - oddzwonimy!

Ustal termin

One thought on “Spółki komandytowe i CIT. Sejm uchwalił ustawę.

  1. Pingback: Jak przesunąć CIT na maj 2021 w spółce komandytowej? - KRS dla firm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 

Nie pozwól, by cokolwiek zaskoczyło Ciebie i twój biznes,

zapisz sie do naszego newslettera -

Będziemy Cię informować o najważniejszych zmianach w prawie,

ciekawych rozwiązaniach i wpisach na blogu