fbpx

Rozdzielność majątkowa w spółce z o.o.

Photo by Xiaolong Wong on Unsplash

Rozdzielność majątkowa pojawia się w rozmowach z Wami dość często. Jeśli prowadzicie już jakąś działalność lub planujecie ją otworzyć musicie chociaż przez chwilę zastanowić się nad tym tematem. I przy okazji odczarować negatywne konotacje związane z tematem tzw. „intercyzy”.

Co to jest intercyza?

Fachowo nazywa się tak majątkowy ustrój między małżonkami. Przekładając to na język ludzki to ustalony sposób podziału majątku między dwiema osobami. Nasze prawo jest trochę jak aplikacja na smartfona do muzyki. Opcja bezpłatna zakłada, że jeśli dwie osoby się pobierają, to ich majątek dzieli los małżonków. Dopiero wersja płatna pozwala oddzielić portfel jednego małżonka od drugiego.

W wersji podstawowej mamy ustrój wspólności majątkowej, zatem w momencie podpisania dokumentów podczas ślubu rozpoczynamy zarabianie pieniędzy nie do swojego portfela, ale WSPÓLNEGO sejfu. Warto podkreślić, że dotyczy to zysków przyszłych, nie zaś naszych oszczędności wypracowanych wcześniej lub mieszkania darowanego od rodziców 3 miesiące przed ślubem.

Intercyza natomiast pozwala nam wyłączyć opcję tworzenia wspólnego sejfu i pozostania przy swojej poprzedniej – kawalerskiej lub panieńskiej majątkowej swobodzie.

Dlaczego małżeńska wspólność majątkowa cieszy Twoich wierzycieli?

Mniej więcej z tego samego powodu, z jakiego przy dużym zainteresowaniu zakładami lotto zwiększa się pula wygranej. Im więcej osób uczestniczy w budowaniu majątku, tym większa szansa na skuteczną windykację. To samo tyczy się Twoich zobowiązań względem organów państwowych, a tutaj – jak dobrze wiemy – kreatywność urzędów w kwestionowaniu faktur, wysokości należnego podatku czy innych Twoich rzekomych uchybień jest nieograniczona.

Zakładając gorszy scenariusz Twoje niezapłacone zobowiązania pozbawią Cię środków do życia, mieszkania i dochodów pasywnych. W bardziej pozytywnym wymiarze – może być to czasowe, aż do sądowego rozwiązania sprawy (na ogół kilka lat). Jeśli racja jest po Twojej stronie to wspaniale, ale ciężko jest utrzymać rodzinę jeśli nie możesz normalnie zarabiać, bo wszelkie środki finansowe są systematycznie zajmowane przez komornika. Praca na czarno, abstrahując od kwestii legalności, też jest uciążliwa i nie cieszy się żadną ochroną Państwa.

Prowadzisz działalność? Zrób rozdzielność majątkową!

Rozdzielność majątkowa nie oznacza braku zaufania do siebie małżonków. Świadczy to o ich dojrzałości i umiejętnym zarządzaniu ryzykiem.

Często w rozmowach porównuję to do wykupienia ubezpieczenia turystycznego. Jedni mogą twierdzić, że to tak jakby z góry się zakładało, że na pewno złamię nogę przy schodzeniu ze szczytu, inni wolą mieć pewność, że po wypadku kolejnym naszym zmartwieniem nie będzie rachunek za wątpliwą przyjemność ewakuacji ratowniczym śmigłowcem i opiekę medyczną.

Jeśli nasza inwestycja w firmie się nie powiedzie, czy to ze względu na zbytnią brawurę, czy choćby sytuację losową (epidemie są świetnym przykładem), przy rozdzielności majątkowej część majątku rodzinnego nadal pozostanie nieruszona. Wierzcie mi lub nie, ale sama taka świadomość, że chociaż jeden z małżonków może czasowo utrzymać rodzinę ze swoich środków jest niesamowitą ulgą w takiej sytuacji.

Rozdzielność majątkowa a niższe zarobki drugiego małżonka

Część z Was nie wie jak przedstawić drugiemu małżonkowi propozycję zmiany ustroju majątkowego. Wasze obawy wynikają przede wszystkim z tego, że zdajecie sobie sprawę, iż Wasz małżonek zarabia zdecydowanie mniej niż Wy lub – co częste wśród kobiet – ich możliwości zarobkowe ze względu na okres macierzyństwa, urlopu wychowawczego itd są w perspektywie kilkuletniej niestety niższe. Czy można temu zaradzić?

Całe szczęście, jeśli chodzi o nasz upgradowany ustrój majątkowy małżeński możemy zastrzec, że małżonek, który w trakcie trwania małżeństwa miał mniejsze dochody, to pomimo rozdzielności i w razie rozwodu, może zażądać wyrównania majątku. Wygląda lepiej?

PODSUMOWANIE

Jeśli prowadzisz działalność, dla Twojej żony lub męża bezpieczniej będzie ustanowić rozdzielność, by nie odpowiadali swoim majątkiem za Twoje inwestycje.

Ustrój rozdzielności najłatwiej zrobić przed ślubem, ale pod pewnymi warunkami można to przeprowadzić również w trakcie trwania małżeństwa.

Intercyza to świadomy wybór opcji ubezpieczenia „od biznesu”, nie brak zaufania.

Rozdzielność/intercyza nie ma znaczenia dla dziedziczenia po zmarłym małżonku. Ona zabezpiecza majątek w trakcie trwania małżeństwa i na wypadek rozwodu.

2 thoughts on “Rozdzielność majątkowa w spółce z o.o.

 1. robert says:

  Owszem warto, ale nigdzie w internecie nie można znaleźć jak to dodać do KRS dla sp. z o.o. Jest szereg instrukcji jak to zrobić dla sp.k, sp.j, ale nic dla sp.z o.o….

  • Patrycja Sobczak says:

   Panie Robercie, dziękujemy za komentarz. Istotnie nie znajdzie Pan w internecie dokładnych informacji jak przeprowadzić to dla spółki, gdyż jest to sprawa tak indywidualna, że wymaga szczególnego rozpoznania sprawy i planu. W takich sprawach istotne jest, by konkretne zapisy i podejmowane czynności w zakresie ochrony własnego majątku były wewnętrznie spójne i odpowiadały indywidualnej sytuacji każdej strony. Nie sposób jednak znaleźć uniwersalnego rozwiązania dla wszystkich.
   pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 

Nie pozwól, by cokolwiek zaskoczyło Ciebie i twój biznes,

zapisz sie do naszego newslettera -

Będziemy Cię informować o najważniejszych zmianach w prawie,

ciekawych rozwiązaniach i wpisach na blogu