fbpx

Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych – termin

Pozostały 3 dni na zgłoszenie Twojej Spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Masz czas do 13 lipca 2020 r., inaczej możesz liczyć się z karą nawet milion złotych.

Kogo wpisać do rejestru beneficjentów?

Co do zasady to wszystkie te osoby, które mają jakiś wpływ na spółkę, ale zależy to od podstawy wpisu. Taką podstawą jest funkcja lub posiadane udziały ewentualnie kontrola nad spółką.

Pamiętaj, że niekiedy jedna i ta sama osoba może być wpisana do rejestru podwójnie – czyli w dwóch rolach!

Kim jest reprezentant w CRBR?

To wszystkie te osoby, które reprezentują spółkę z wyłączeniem prokurenta. Zatem wpiszemy tutaj zarówno osoby wchodzące w skład zarządu jak i wspólników, którzy reprezentują spółkę (w spółkach osobowych).

Przykładowo: jeśli w spółce A sp. z o.o. w zarządzie zasiada Pan Jarosław, wówczas on będzie reprezentantem, którego należy wpisać do CRBR.

Kto ma bezpośrednie uprawnienia właścicielskie w CRBR?

Przede wszystkim ten, który posiada minimum 25% udziałów lub głosów na zgromadzeniu wspólników.

Przykład 1: brak uprzywilejowanych udziałów

Pan Jarosław ma 40 udziałów, Andrzej ma 20 udziałów i Mateusz ma 40 udziałów. Łącznie mamy 100 udziałów w spółce, brak udziałów uprzywilejowanych. Bezpośrednie uprawnienia właścicielskie ma zatem Pan Jarosław oraz Pan Mateusz.

Przykład 2: uprzywilejowane udziały

Pan Jarosław ma 40 udziałów, Andrzej ma 20 udziałów uprzywilejowanych 1 do 2 głosów, Pan Mateusz ma 40 udziałów. Łącznie w spółce mamy 100 udziałów, 120 głosów. Bezpośrednie uprawnienia właścicielskie ma zatem Pan Jarosław, Pan Andrzej i Pan Mateusz.

W niektórych spółkach część wspólników z racji szczególnych właściwości może dysponować większą liczbą głosów niż posiadanych udziałów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej przejdź do artykułu o uprzywilejowanych udziałach w spółce.

Kto ma pośrednie uprawnienia właścicielskie w CRBR?

Są to szczególnego rodzaju zależności pomiędzy osobami kontrolującymi spółkę. Przykładowo – spółki w których jednym ze wspólników jest inna spółka posiadająca udziały w dalszych podmiotach. Jeśli tego rodzaju uprawnienia mają wpływ na pierwszą spółkę (wnioskodawcę) wówczas należy to ujawnić to rejestrze.

Kto ma inne uprawnienia w CRBR?

Tu sytuacja się nieco komplikuje, gdyż trzeba uważnie prześledzić umowę spółki lub inne akty między wspólnikami, które ujawnią specyficzne uprawnienia konkretnej osoby. Dla ustalenia takiej osoby sugerujemy skorzystanie z pomocy prawnika, który będzie w stanie wskazać lub ustalić odpowiednią osobę.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że wpis do rejestru beneficjentów składamy wraz z oświadczeniem dotyczącym odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Dlatego, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, kogo rzeczywiście należy wpisać do rejestru zwróć się o pomoc do profesjonalisty.

Z uwagi na termin zgłoszeń do rejestru w najbliższy weekend 11-12 lipca pozostajemy pod telefonem. Jeśli chcesz skorzystać z naszej pomocy kup teraz naszą konsultację dot. zgłoszenia do rejestru beneficjentów i wyślij sms z prośbą o kontakt. Oddzwonimy w ciągu 3 godzin.

Prowadzenie firmy to zawsze wyzwanie. Nasza praca to zabezpieczenie Ciebie i Twojej działalności. Zadzwoń do nas i zacznijmy od dziś!

Jeśli wolisz - zostaw nam informację, kiedy chcesz porozmawiać - oddzwonimy!

Ustal termin
1.500,00  (+VAT)

Upływ kadencji Zarządu lub Rady Nadzorczej to konieczność powołania tych organów na nowo. Podobnie rezygnacja, powołanie czy odwołanie członków organów wymaga zachowania procedury i wpisu do KRS.

990,00  (+VAT)

Każda spółka do 30 czerwca każdego roku musi zwołać ZZW. Czy wiesz, że pominięcie istotnych uchwał, ściśle związanych z sytuacją spółki, może skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną zarządu? Pozostaw to nam i zarządzaj bez ryzyka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 

Nie pozwól, by cokolwiek zaskoczyło Ciebie i twój biznes,

zapisz sie do naszego newslettera -

Będziemy Cię informować o najważniejszych zmianach w prawie,

ciekawych rozwiązaniach i wpisach na blogu