fbpx

Nie otwieraj nowej spółki. Przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.!

Photo by Fabien Bazanegue on Unsplash

Na fali popularności spółek wiele osób decyduje się na otwarcie nowej działalności właśnie w takiej formie. Niezwykle duża część z nich popełnia duży błąd. Dowiedz się jakie wady ma otwarcie nowej spółki i zamknięcie jdg i co zyskasz, jeśli zdecydujesz się ją przekształcić.

Niezwykle często, podczas pierwszych rozmów z klientami spotykam się z jednym celem – chcę otworzyć nową spółkę. Powody najczęściej wymieniane przez Was to ograniczenie odpowiedzialności w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i intensywny rozwój aktualnie prowadzonej działalności. Nierzadko są to firmy, które budowały swoją markę od wielu lat i podejmują decyzję w oparciu o opinie innych osób, informacje z internetu lub … zwyczajnie – popularność spółek handlowych.

Pewnego dnia skontaktował się ze mną klient, który w pierwszym zdaniu oświadczył „Pani Mecenas, chcę założyć spółkę z o.o. i potrzebuję dobrej umowy. Czy może mi Pani w tym pomóc?”. O ile sprawa była dość jasno określona, o tyle z naszej rozmowy wynikło, że: Pan prowadzi sprzedaż części samochodowych, ma aktualnie flotę kilkunastu samochodów – zaopatrzeniowców i działa na rynku od kilkunastu dobrych lat. Ta działalność wymagała leasingów, kredytów a także niekiedy zewnętrznych dofinansowań.

Po moim pytaniu o to, czemu postanawia zamknąć dobrze prosperujący biznes i w sensie formalnym zaczynać wszystko od zera zapadła cisza.

Co daje przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę?

Po pierwsze – sukcesja praw i obowiązków. W praktyce – nie musisz wypowiadać i zawierać od nowa wszystkich umów, bo przekształcony podmiot zmienia jedynie formę działalności.

Po drugie – neutralność podatkowa. Majątek spółki to majątek jdg, zatem – w przeciwieństwie do nowej spółki – nie musisz martwić się o podatki.

Po trzecie – zmiana firmy. Możesz zostawić swoją dotychczasową nazwę lub zmodyfikować nazwę spółki z o.o.

Po czwarte – łagodne przejście pracowników bez konieczności wypowiadania umów o pracę i nawiązywania nowych umów ze spółką z o.o.

Po piąte – najważniejsze – HISTORIA FINANSOWA I BIZNESOWA FIRMY. Jest to według mnie jedna z najistotniejszych zalet przekształcenia.

Klient, o którym wcześniej wspomniałam, nie wziął pod uwagę jednej, bardzo istotnej rzeczy. Nowa spółka musi budować swoją wiarygodność w oczach kontrahentów i instytucji (chociażby bankowych) od samego początku. A skoro mamy już historię, to po co jej nie wykorzystywać?

Jak przekształcić jdg w spółkę z o.o.?

Zaczęłabym od dobrego doradcy pod ręką, ale zanim się na niego zdecydujesz lub wykonasz do nas pierwszy telefon musisz znać chociaż zarys przekształcenia.

Od momentu dokonania pierwszej czynności do momentu przekształcenia musi minąć minimum 2 miesiące. W celu rozpoczęcia procedury potrzebujemy dokonać pełnej analizy obecnej działalności, by ustalić wartość majątku naszej działalności gospodarczej. Dlatego pierwszym etapem jest sporządzenie sprawozdania finansowego i bilansu. Jeśli na tym etapie brzmi to dla Ciebie abstrakcyjnie nie martw się. Wszystkie te informacje są sporządzane w oparciu o dokumenty księgowe.

W drugim kroku potrzebujemy zbudować plan przekształcenia i zaangażować notariusza oraz biegłego rewidenta. Ta część jest jedną z istotniejszych w całej procedurze i wymaga dużej skrupulatności, by cały plan został zrealizowany z powodzeniem (dlatego robienie tego na własną rękę jest nierzadko marnowaniem czasu).

Składamy wniosek do KRS i czekamy na rozpatrzenie przez sąd naszego wniosku o powołanie biegłego rewidenta. Biegły ma 2 miesiące na weryfikację naszych dokumentów.

Następnie udajemy się do notariusza, składamy oświadczenie i sporządzamy umowę spółki. Na samym końcu wreszcie składamy kolejny wniosek i czekamy na postanowienie sądu.

Podsumowanie

W wielu sytuacjach decyzja o zamknięciu jdg i powołaniu do życia nowej spółki nie jest najbardziej optymalną formą zmiany formy działalności. Każda działalność ma swoją specyfikę i nie ma idealnych rozwiązań dla wszystkich, jednak za każdym razem poprawna analiza powinna wykazać, które rozwiązanie będzie najkorzystniejsze finansowo i faktycznie.

Jeśli masz wątpliwości jakie rozwiązanie dla Ciebie jest najlepsze skontaktuj się z nami. Wykorzystamy mocne punkty Twojej działalności i stworzymy atrakcyjne otoczenie prawne dla Twojej firmy.

Prowadzenie firmy to zawsze wyzwanie. Nasza praca to zabezpieczenie Ciebie i Twojej działalności. Zadzwoń do nas i zacznijmy od dziś!

Jeśli wolisz - zostaw nam informację, kiedy chcesz porozmawiać - oddzwonimy!

Ustal termin

2 thoughts on “Nie otwieraj nowej spółki. Przekształcić jednoosobową działalność w spółkę z o.o.!

 1. PAWEL says:

  Po drugie – neutralność podatkowa.
  ??????
  A co z podatkami właśnie? Przy przksztalceniu nie można skorzystać z cit9% …trzeba Płacić 15%
  Dla wielu firm handlowych historia nie ma większego znaczenia jeżeli nie zaciągają kredytów.
  A podatki jak najbardziej znaczenie mają…..tzn ich wysokość.

  • Patrycja Sobczak says:

   Panie Pawle, neutralność podatkowa samego przekształcenia to co innego niż zobowiązania podatkowe po przekształceniu. Słusznie Pan wskazał, że dla wielu nim nie ma znaczenia historia, jednak jest także duża grupa firm, z którymi przeprowadzaliśmy takie procesy i nawet nie sama historia, lecz działalność operacyjna firmy wskazywała na konieczność przekształcenia. W każdym przypadku należy przeprowadzić analizę kosztową takiego przedsięwzięcia, gdyż bywają przypadki, w których przeniesienie działalność na całkowicie nowy podmiot jest zbyt długie i trudne procesowo. Co do kredytów, nie jest to jedyna sytuacja, w której ta historia się przydaje – ewentualne leasingi w konkretnych branżach również mają znaczenie dla działalności, a tu już ta historia pomaga. Są jednak rozwiązania łączące oba te rozwiązania, jednak trzeba je dobierać rozsądnie i korzystnie do sytuacji.
   pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 

Nie pozwól, by cokolwiek zaskoczyło Ciebie i twój biznes,

zapisz sie do naszego newslettera -

Będziemy Cię informować o najważniejszych zmianach w prawie,

ciekawych rozwiązaniach i wpisach na blogu