fbpx

Małe spółki z o.o. bez podatku. Polska bliska wprowadzenia „estońskiego CITu” już od stycznia 2021

Photo by Adeolu Eletu on Unsplash

Mikro i małe przedsiębiorstwa zostaną zwolnione z opodatkowania, jeśli zysk będzie przeznaczony na inwestycje.

Kilka dni temu rząd przyjął Krajowy Program Reform |Europa 2020 Program zakłada wprowadzenie rozwiązań w związku z COVID-19 dotyczących m.in. bezpieczeństwa pracowników, wsparcia przedsiębiorstw, ochrony zdrowia czy wzmocnienia systemu finansowego. Jednak na szczególną uwagę zasługują zmiany dotyczące opodatkowania małych i mikro przedsiębiorstw.

Podwyższenie limitu przychodów umożliwiających korzystanie z 9% stawki podatku CIT (MF)

Mali podatnicy i podatnicy, którzy rozpoczęli działalność gospodarczą, których przychody osiągnięte w danym roku nie przekraczają 2 mln euro zyskają możliwość skorzystania z 9% stawki podatku CIT. Aktualnie pułap przychodów wynosi 1,2 mln euro.

Wedle planów w II kwartale 2020 r projekt w tym zakresie ma być przyjęty przez Radę Ministrów, natomiast prace legislacyjne w Sejmie i Senacie zaplanowane są na III kwartał 2020 r.

Planowane wejście w życie zmiany to już 1 stycznia 2021 r.


Zobacz inne wpisy:


Bez podatku CIT, jeśli przedsiębiorca inwestuje zyski

Drugą istotną zmianą jest planowane wyłączenie od opodatkowania zysków spółki, jeśli zostaną one przeznaczone na inwestycje. Nowa forma opodatkowania ma dotyczyć mikro i małych Spółek.

Warto wspomnieć, że co roku, zazwyczaj do 30 czerwca każdego roku, Spółka ma obowiązek zwołać zgromadzenie wspólników i podjąć decyzję co do rozporządzenia zyskiem wypracowanym przez Spółkę (jeśli występuje zysk). Zgromadzenie Wspólników decyduje o tym, czy zysk przeznaczyć na wypłatę dywidendy, przekazać na kapitał np. zapasowy, czy na pokrycie straty z lat ubiegłych. Aktualnie zysk przekazywany na dalsze inwestycje jest opodatkowany stawką 19% podatku CIT. Po zmianie Spółka uniknie podatku i będzie mogła wykorzystać całą kwotę zysku na rozwój działalności.

Wedle planów w III kwartale 2020 r projekt w tym zakresie ma być przyjęty przez Radę Ministrów, natomiast prace legislacyjne w Sejmie i Senacie zaplanowane są na III i IV kwartał 2020 r.

Planowane wejście w życie zmiany to już 1 stycznia 2021 r.

Powyższe rozwiązanie jest już stosowane m.in. w Estonii. Spółki estońskie do tej pory cieszyły się dużym zainteresowaniem również polskich przedsiębiorców z uwagi na korzystne opodatkowanie. Około 20 lat temu Estonia postanowiła zmienić całkowicie swój system podatkowy i przeprowadzić testy na żywym organizmie. Jak wskazują publikacje, opracowanie nowych metod zostało zlecone amerykańskim doradcom, a zatrzymanie kapitału w spółkach spowodowało rzeczywisty wzrost inwestycji, kapitału własnego spółki, a także polityki rozwoju firm na lata przyszłe. Oczywiście „nowy” system podatkowy Estonii nie jest pozbawiony wad, ale w dużym stopniu zredukował konieczność sięgania przez firmy do manipulowania wynikiem finansowym (tu warto zajrzeć do krótkiego opracowania PIE) i zmniejszył ilość oszustw podatkowych.

Na koniec – w ramach ciekawostki – ustabilizowanie się systemu podatkowego po zmianie zajęło estońskim finansom publicznym około 3 lat. To w tym czasie ubytki budżetowe wróciły mniej więcej do podobnego poziomu w stosunku do czasu przed zmianą.

Wiele spółek w pierwszych latach rezygnuje z wypłat dywidend inwestując osiagnięte zyski w dalszy rozwój firmy. Przeważająca liczba nowych spółek, szczególnie technologicznych pyta o możliwości takich zapisów w umowach vestingu. Na ile nowe rozwiązanie będzie odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie rynku? Pozostaje nam czekać do 1 stycznia.


Wybierz usługę i zadzwoń o rabat na maj – + 48 500 550 313

1.500,00  (+VAT)

Upływ kadencji Zarządu lub Rady Nadzorczej to konieczność powołania tych organów na nowo. Podobnie rezygnacja, powołanie czy odwołanie członków organów wymaga zachowania procedury i wpisu do KRS.

990,00  (+VAT)

Każda spółka do 30 czerwca każdego roku musi zwołać ZZW. Czy wiesz, że pominięcie istotnych uchwał, ściśle związanych z sytuacją spółki, może skutkować odpowiedzialnością cywilną i karną zarządu? Pozostaw to nam i zarządzaj bez ryzyka.

Prowadzenie firmy to zawsze wyzwanie. Nasza praca to zabezpieczenie Ciebie i Twojej działalności. Zadzwoń do nas i zacznijmy od dziś!

Jeśli wolisz - zostaw nam informację, kiedy chcesz porozmawiać - oddzwonimy!

Ustal termin

4 thoughts on “Małe spółki z o.o. bez podatku. Polska bliska wprowadzenia „estońskiego CITu” już od stycznia 2021

  1. Robert says:

    Ciekawy artykuł, mam pytanie. Jeśli to wprowadzą to będzie to do zysku z 2020 czy 2021 roku? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

    • Patrycja Sobczak says:

      Zatwierdzenie sprawozdania finansowego i rozporządzenie zyskiem z ostatniego roku obrotowego następuje 6 miesięcy po zakończeniu tego roku. Jeśli nie będzie żadnych obostrzeń we wprowadzanych przepisach, wówczas zysk za 2020 rok powinien już podlegać nowym regulacjom. Na szczegóły jednak musimy poczekać.

  2. Piotr N. says:

    Dzień dobry. Jak przeznaczyć zysk na kapitał zapasowy? Nie chce w tym roku wypłacać sobie pieniędzy ze spółki, ale księgowa mówi, że nie ma takiej możliwości, w artykule Pani pisze, że jest inaczej. Kto ma racje?

    • Patrycja Sobczak says:

      Panie Piotrze, to zależy od sytuacji Pana spółki. Jeśli spółka ma zysk za 2019 a z poprzednich lat obrotowych nie ma strat, to nie musi Pan wypłacać dywidendy. Do przekazania zysku na kapitał zapasowy wystarczy uchwała podczas ZZW/walnego zgromadzenia. W razie wątpliwości proszę o kontakt na maila lub telefonicznie – przygotowujemy także projekty na roczne zgromadzenie i po zapoznaniu się z dokumentami spółki będzie łatwiej udzielić wiążącej odpowiedzi.

      pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 

Nie pozwól, by cokolwiek zaskoczyło Ciebie i twój biznes,

zapisz sie do naszego newslettera -

Będziemy Cię informować o najważniejszych zmianach w prawie,

ciekawych rozwiązaniach i wpisach na blogu