fbpx

Jak zwolnić pracowników przed zamknięciem firmy?

Photo by Anastasiia Chepinska on Unsplash

Niektóre firmy, mimo wprowadzonych regulacji zawartych w tzw. „Tarczy kryzysowej” nie są w stanie realizować ekonomicznego celu działalności. W tym artykule przedstawimy część rozwiązań z zakresu zakończenia umów o pracę z pracownikami. Przepisy dotyczą tych pracodawców, którzy zatrudniają mniej niż 20 pracowników i nie podlegają przepisom o zwolnieniach grupowych.

I. Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę (czy to na czas określony czy nieokreślony) zależy od okresu zatrudnienia. W związku z tym okres wypowiedzenia zgodnie z art. 36 kodeksu pracy, wynosi:

  • 2 tygodnie, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, jeśli pracownik jest zatrudniony co najmniej 3 lata

Jeśli wypowiedzenie umowy o pracę następuje w wyniku likwidacji lub ogłoszenia upadłości, wówczas można skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę do maksymalnie 1 miesiąca. Nie chroni to jednak przed obowiązkiem wypłaty odszkodowania pracownikowi w pozostałej wysokości (czyli np. w przypadku pracownika zatrudnionego przez 4 lata – pozostaje 1 miesiąc okresu wypowiedzenia, natomiast za pozostałe 2 miesiąca należy się pracownikowi wypłata).

II. Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Okres wypowiedzenia umowy na okres próbny:

  • 3 dni robocze, jeśli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, jeśli okres próbny jest dłuższy niż  2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, jeśli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Natomiast, jeśli rozwiązanie umowy o pracę następuje zgodnie z art. 30 §1 ust. 1 – na mocy porozumienia stron, wówczas sposób rozwiązania umowy o pracę uzgadnia pracodawca z pracownikiem. Jeśli firmy nie dotyczy regulacja dotycząca zwolnień grupowych, zwalniany pracownik nie musi otrzymać odprawy. W związku z tym – o ile pracownik zgodzi się na warunki – można przeprowadzić zwolnienie na preferencyjnych warunkach – bez zachowania okresu wypowiedzenia oraz bez odprawy. 

III. Aneks do umowy o pracę

Jeśli pracownik wyrazi zgodę można sięgnąć po bardzo miękkie rozwiązanie i na czas problemów ekonomicznych firmy zaproponować czasową zmianę warunków pracy. Aneks musi zostać podpisany przez obie strony i warto wskazać przewidywany czas trwania innych warunków. Aneks ma tę przewagę, że jest rozwiązaniem koncyliacyjnym i można za jego pomocą zmienić te elementy umowy, które są indywidualnie negocjowane z pracownikiem.

IV. Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy

Warunkiem skuteczności wypowiedzenia warunków pracy i płacy jest przedstawienie nowych warunków pracy na piśmie. Do tego wypowiedzenia stosuje się przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę, w związku z tym zmiana warunków następuje dopiero po upływie okresu wypowiedzenia. 

Pracownik musi być odpowiednio poinformowany o terminie, w jakim powinien udzielić odpowiedzi na nowe warunki pracy lub płacy, przy czym co do zasady termin ten obowiązuje do połowy okresu wypowiedzenia. 

Przykładowo – okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące, więc odpowiedź powinna być udzielona maksymalnie w ciągu 6 tygodni. 

Jeśli pracownik nie oświadczy swojej decyzji uznaje się, że zgadza się na nowe warunki. Jeśli natomiast pracownik nie wyrazi zgody na zmianę warunków pracy lub płacy wówczas umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu wypowiedzenia.

Podsumowanie w zakresie zwolnień

Zastosowanie któregokolwiek z powyższych rozwiązań wymaga dość szczegółowej analizy struktury wewnętrznej w firmie. Należy pamiętać o tym, że np. regulaminy pracy obowiązujące u pracodawcy czy fakt istnienia związków zawodowych wprowadzają dodatkowe ograniczenia wymagające indywidualnego podejścia do każdej sprawy. Dlatego w każdej sytuacji planowania zwolnień pracowników sugerujemy kontakt z prawnikiem, by cały proces zakończył się bezproblemowo dla pracodawcy.

Proces zwolnień może być wstępem do zawieszenia działalności. Przypominamy, że zawieszenie działalności jest możliwe najkrócej na 30 dni, jednak by tego dokonać spółka nie może zatrudniać żadnych pracowników na moment złożenia wniosku do KRS. Jeśli bierzesz pod uwagę zawieszenie działalności sprawdź, czy pewne rozwiązania z „Tarczy kryzysowej” nie pozwolą Ci w jakiejś części przetrwać trudnego okresu. Poniżej prezentujemy krótki opis kilku programów pomocowych.

Tarcza kryzysowa – zobacz, czy nie możesz skorzystać

Zwolnienie z ZUS

Zwolnienie z 50% nieopłaconych składek ZUS (przy zatrudnianych osobach od 10 do 49 – poniżej tych liczb 100% zwolnienia)

  • wniosek należy złożyć do 30 czerwca 2020 r.
  • do 30 czerwca 2020 r. należy również złożyć dokumenty rozliczeniowe, jeśli spółka nie korzysta ze zwolnienia

Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń 3 rodzaje zapomogi (wyłączające się wzajemnie):

Przestój ekonomiczny – dofinansowanie maksymalnie 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (czyli maksymalnie 1300 zł na jednego pracownika):

  • pracownicy w ogóle nie wykonują pracy
  • powód: zakaz, brak zamówień, brak materiału,
  • bez zwolnień pracowników ale z obniżeniem wymiaru
  • spadek obrotów o min 15% (dwa miesiące porównywane w roku 2019 i 2020) lub min 25 %  (kolejne miesiące 2020 roku np. styczeń – luty)

Obniżenie czasu pracy – dofinansowanie nie większe niż 50% wynagrodzenia pracownika i nie większe niż 2079,43 zł

  • mniej zleceń i pracy dla pracowników
  • brak zwolnień pracowników
  • obniżenie czasu pracy pracowników
  • maksymalnie o 20 % spadek obrotów o min 15% (dwa miesiące porównywane w roku 2019 i 2020) lub min 25 %  (kolejne miesiące 2020 roku np. styczeń – luty)

Spadek obrotów

  1. Brak wprowadzonego przestoju ekonomicznego lub obniżenia czasu parcy
  2. Brak zwolnień pracowników
  3. spadek obrotów (dwa miesiące porównywane w roku 2019 i 2020):
  • co najmniej 30% – dofinansowanie maksymalne 50% wynagrodzeń pracowników plus składek na ubezpieczenie społeczne nie większe niż 1300 na pracownika (+składki zus),
  • co najmniej 50% – dofinansowanie maksymalne 70% wynagrodzeń pracowników plus składek na ubezpieczenie społeczne nie większe niż 1820 na pracownika (+składki zus),
  • co najmniej 80% – dofinansowanie maksymalne 90% wynagrodzeń pracowników plus składek na ubezpieczenie społeczne nie większe niż 2340 na pracownika (+składki zus),

Pożyczka do 5 tys. złotych

Wniosek o pożyczkę do maksymalnej wysokości można złożyć jeden raz. Pożyczka powinna pokryć koszty bieżącej działalności (wedle interpretacji może być przekazana na czynsz, opłaty stałe – również podatki). Wniosek składa się za pośrednictwem Urzędu Pracy. Warunkiem umorzenia pożyczki jest prowadzenie działalności przez 3 miesiące od dnia otrzymania środków. Po upływie tego okresu należy w ciągu 2 tygodni złożyć wniosek o umorzenie pożyczki.

Prowadzenie firmy to zawsze wyzwanie. Nasza praca to zabezpieczenie Ciebie i Twojej działalności. Zadzwoń do nas i zacznijmy od dziś!

Jeśli wolisz - zostaw nam informację, kiedy chcesz porozmawiać - oddzwonimy!

Ustal termin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code

 

Nie pozwól, by cokolwiek zaskoczyło Ciebie i twój biznes,

zapisz sie do naszego newslettera -

Będziemy Cię informować o najważniejszych zmianach w prawie,

ciekawych rozwiązaniach i wpisach na blogu